Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou

Múzeum vzniklo ako jedno z posledných múzeí na Slovensku s názvom Okresné vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou so sídlom v Hanušovciach. Od začiatku sa kreovalo ako vlastivedné so zbernou oblasťou vranovského regiónu. Múzeum spravuje dve historické budovy a časť historického parku. Sídlom múzea je kaštieľ, postavený v prvej polovici 18. storočia. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením. Zriaďovateľom múzea je Prešovský samosprávny kraj.

https://www.muzeumhanusovce.sk/

Archeopark Živá archeológia

27.9.2014 otvorili v parku Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou prvý živý archeopark na Slovensku postavený priamo v areáli múzejnej inštitúcie. Archeopark chce prilákať pod Slanské vrchy viac turistov a zároveň ponúknuť priestor pre experimentálne overenie rôznych archeologických predpokladov /tzv. experimentálna archeológia/.

5 obydlí v archeoparku je postavených na základe pôdorysov piatich konkrétnych nálezov z východného Slovenska. Paleolitický objekt je podľa nálezu z Tibavy, chata z mladšej doby kamennej je replikou nálezu z Košíc, obydlie z mladšej doby bronzovej kopíruje pôdorys domu z Nižného Hrušova, keltský objekt má predlohu na lokalite Zemplín z mladšej doby železnej a slovanský zrubový dom je postavený podľa čiastočne zachyteného pôdorysu objektu zo Skrabského. Cieľom expozície je sprostredkovať návštevníkom atmosféru minulosti cez autentický zážitok /praveká a včasnostredoveká kuchyňa, archeohudba na replikách pravekých nástrojov alebo aj prenocovanie v niektorom z obydlí/, ktorý im umožní "cestovať v čase" do praveku alebo včasného stredoveku. 

Archeoparky sú vo svete veľmi populárne, ich návštevnosť je úplne porovnateľná s návštevnosťou "originálnych" nehnuteľných pamiatok. Prístupnou formou približujú laickej verejnosti odbornú prácu archeológov, ktorá by inak zostala skrytá, ale najmä rekonštruovanú podobu bežného života minulosti. Ponúkajú tak pohľad na skutočne oživené dejiny, ktoré možno skúsenostne prežiť.  

video