Vidiecky cestovný ruch - príležitosť pre rozvoj regiónu Slanských vrchov

Cestovný ruch je najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvie svetovej ekonomiky. Vzniká v ňom najviac pracovných príležitostí /priamo aj nepriamo/ a zamestnáva vysoký podiel relatívne málo kvalifikovanej pracovnej sily. Aj to sú dôvody /okrem prírodných a kultúrnych daností/, prečo môže cestovný ruch, resp. jeho špecifická forma, vidiecky cestovný ruch /VCR/, zohrať významnú úlohu pri rozvoji regiónu.

Nárast obľúbenosti VCR v poslednom desaťročí súvisí so zvýšeným záujmom o zdravý životný štýl, zdravé životné prostredie, objavovanie domácej krajiny, jej kultúry, tradícií a vidieckeho kľudu a s odklonom od masového cestovného ruchu v prospech individuálnych foriem turistiky.

VCR je založený na aktívnom využívaní vidieckeho osídlenia na rekreačno-turistické účely a na spoznávaní vidieckeho spôsobu života ako cieľovej hodnoty. Z tohto dôvodu je pre rozvoj VCR podstatné kvalitné a udržiavané životné prostredie, prístupné kultúrne pamiatky, pestrá ponuka služieb a produktov reprezentujúcich vidiek. VCR vyvoláva dopyt po kvalite a pestrosti služieb v regióne, čo umocňuje intenzitu zážitkov a motivuje k opakovaným návštevám.

VCR predstavuje celý komplex aktivít, ktoré súvisia so životom na vidieku, od návštevy u agropodnikateľa alebo v poľnohospodárskom podniku, prehliadky výrobných prevádzok, dovolenky na sedliackom dvore, farme, ranči alebo v penzióne cez športovo-rekreačné aktivity /turistika, cykloturistika, lyžovanie, kúpanie, jazda na koni, rybolov, poľovníctvo, lezenie po skalách atď./ až po miestne podujatia a slávnosti /dni obce, cirkevné slávnosti, športové podujatia, folklórne slávnosti, ľudové zvyky a tradičné remeslá, trhy, jarmoky atď./, či aktívnu účasť na farmárskych prácach /chov zvierat, výroba syra, pestovanie a spracovanie plodín, ručné kosenie atď./.

Obyvatelia regiónu sú poskytovateľmi aj užívateľmi služieb VCR zároveň, preto je nevyhnutná ich informovanosť a zainteresovanosť do všetkých projektov VCR – u mnohých aktívna účasť /organizácia podujatí, ponuka služieb, vytváranie pracovných príležitostí atď./, u ostatných súhlas, porozumenie  a morálna podpora tejto forme rozvoja regiónu, ktorá okrem ekonomického efektu prispieva aj k zlepšeniu kvality vidieckeho prostredia /keďže práve to je dôvodom návštevy/, čo je ďalšia pridaná hodnota pre miestnych obyvateľov.

Podnikatelia uspokojovaním potrieb návštevníkov zhodnocujú miestne poľnohospodárske a remeselné výrobky, zachovávajú a zveľaďujú ľudovú architektúru, rekonštruujú jestvujúce a budujú nové zariadenia slúžiace cestovnému ruchu a tak ekonomicky stimulujú vidiek. 

VCR tak vytvára priestor pre uplatnenie množstva subjektov rôznej veľkosti aj zamerania - súkromných či verejných, firiem, neziskových organizácií alebo cirkevných spoločenstiev - vždy v súlade s ich vlastným poslaním a v prospech celku.

Okolo 700 000 obyvateľov v bezprostrednom okolí regiónu /okresy Košice, Prešov, Vranov nad Topľou a Trebišov/ predstavuje významné návštevnícke zázemie pre celoročný cestovný ruch zameraný na spojenie športu a relaxu s pestovaním vzťahu k vlastnej krajine, spoznávanie jej histórie, kultúry, religiozity, prírody a vidieckeho spôsobu života všeobecne.

Hlavnou cieľovou skupinou by mali byť individuálni návštevníci, rodiny s deťmi a organizované skupiny /firmy, školy, záujmové spolky, kluby, športovci atď./. Špecifickými skupinami sú napríklad cyklisti, peší turisti, ochranári, ornitológovia, poľovníci, geológovia, historici, archeológovia, etnológovia alebo pútnici. Ambíciou je prilákať a uspokojiť aj návštevníkov zo zahraničia, predovšetkým z Maďarska a Poľska.