Náboženská turistika
Náboženská turistika ako súčasť cestovného ruchu vychádza z prepojenia náboženstva s kultúrnym dedičstvom a turistickými zaujímavosťami. Hlavným cieľom moderného pútnictva ako najrozšírenejšej časti náboženskej turistiky je však oslovenie konkrétneho človeka, jeho pozvanie k prehĺbeniu si duchovného života, k spoznaniu Boha.
Najvýznamnejším reprezentantom tejto oblasti cestovného ruchu u nás je Asociácia pútnických organizácií, ktorá momentálne združuje šesť organizácií podporujúcich rozvoj pútnictva na Slovensku.
Dôvodom ich vzájomnej spolupráce je spoločná vôľa, “aby sa Slovensko ešte intenzívnejšie prepojilo s medzinárodnou sieťou pútnických miest po celom svete. Okrem toho je našou snahou stať sa aktívnou súčasťou obnovy, zachovania a tvorby pútnických ciest aj v našej krajine."
Najvýznamnejšia pútnická cesta v Európe je Cesta svätého Jakuba (špa. Camino de Santiago), ktorá prechádza naprieč celou Európou a vedie ku katedrále v Santiagu de Compostela v Španielsku. Jej súčasťou je aj Jakubská cesta na Slovensku, ktorá má niekoľko trás /Košice - Levoča - Červený Kláštor, Žilina - Turzovka, Trnava - Bratislava/ a napája sa na medzinárodnú trasu do Compostely.
V súčasnosti je možné nastúpiť na púť do Santiaga de Compostela zo všetkých miest Európy od Poľska po Sicíliu, od Švédska po Rumunsko. Sieť ciest je postupne vyznačovaná i dopĺňaná informačnými systémami a službami.
V porovnaní s klasickými pútnickými cestami veriacich na miesta zázrakov a k relikviám svätých, sú dnes Jakubské cesty v Európe premyslenou turistickou ponukou v mnohých európskych krajinách a regiónoch napomáhajúce výmene skúsenosti medzi národmi i jednotlivými ľuďmi. Prezentujú sa vlastným logom, infraštruktúrou, službami i cirkevnou, kultúrnou, sponzorskou a politickou podporou.
Všetky tieto aspekty robia z Jakubských ciest fenomén novej éry putovania, ktoré pre niekoho znamená hlboký duchovný impulz k zamysleniu sa nad vecami tohto sveta a svojím životom, pre iného nevšednú turistiku s hrou na stredovekých pútnikov do Compostely. Popularita pútnických ciest - v Európe predovšetkým Jakubskej cesty - stále rastie, pretože napĺňa očakávania moderného človeka po stretnutí s tradíciami a spiritualitou v kombinácii s cestovaním, poznávaním a celkovým zážitkom vybočenia z bežného životného štýlu.
Cesta sv. Alžbety - pútnická cesta cez Slanské vrchy
Svätá Alžbeta Uhorská, dcéra uhorského kráľa Ondreja II., sa narodila v roku 1207 v Blatnom Potoku (Sárospatak), v centre kráľovského lesného majetku. V štyroch rokoch ju zasnúbili a dostala sa do Durínska. Zo zamilovanej snúbenice sa v 14-tich rokoch stala šťastnou manželkou provinčného grófa Ľudovíta, v 20-tich rokoch je už milujúcou matkou 3 detí. Ako 21 ročná ovdovie. Má 24 rokov, keď v roku 1231 zomiera, a o päť rokov ju vyhlásia za svätú.
Od útleho detského veku je pre ňu príznačná zahĺbená modlitba a osobný vzťah k Bohu. Svojou nádhernou osobnosťou a dobročinnosťou si nezaslúžila len úctu svojich súčasníkov, ale stala sa univerzálnym vzorom činorodej lásky k blížnym.
Košický mešťania na jej počesť postavili najvýznamnejší gotický kostol Karpatskej kotliny. Dve kultové miesta, Košice a Sárospatak, sú od roku 2011 prepojené cestou pre peších pútnikov. Keď sa vydáme na cestu bohatú na prírodné krásy a historické i sakrálne pamiatky, svätá Alžbeta nám bude spoločníčkou aj na našej vnútornej ceste, ktorá cez ticho povedie k mieru duše a pokoju, ak prijmeme jej odkaz: "Robte ľudí šťastnými!"
Pápež Gregor IX. stanovil za Alžbetinho duchovného vodcu Konráda Marburského. Prísny kazateľ zostavil pre Alžbetu týchto 12 životných pravidiel:
- Znášaj trpezlivo pohŕdanie v dobrovoľnej chudobe
- Zohrievaj pokoru na srdci svojom
- Neuchádzaj sa o ľudskú útechu a opusť telesné slasti
- Buď milosrdná k svojim blížnym
- Nech v tvojom srdci a myšlienkach nikdy nechýba Boh
- Ďakuj Bohu, že svojou smrťou ťa oslobodil od pekiel a večného zániku
- Keďže Boh veľa trpel pre teba, znášaj aj ty trpezlivo svoj kríž
- Venuj sa telom i dušou úplne Bohu
- Často si pripomínaj, že si dielom Božích rúk, preto sa usiluj, aby si sa mohla spojiť s Bohom
- Čo si ty želáš od ľudí, aby urobili pre teba, učiň aj ty pre nich
- Mysli vždy na to, že ľudský život je krátky, a mladí zomierajú rovnako ako starí, preto sa neustále usiluj o večný život
- Ľutuj vždy svoje hriechy a modli sa k Bohu, aby ti odpustil
Sárospatak – Bodrogolaszi - Komlóska – Erdőhorváti – Regéc – Telkibánya – Hollóháza – Füzér - Nižná Myšľa - Kokšov-Bakša - Krásna - Košice