Internetizácia a digitálne služby vo verejnej správe

Internetizácia a digitálne služby sú ďalšou veľkou výzvou, pred ktorou stoja samosprávy. Správne zvládnutá informatizácia však prinesie významný ekonomický aj spoločenský efekt.

 „Budúcnosť samosprávy je úzko spojená s rozvojom informačnej spoločnosti, teda aj so schopnosťou miestnej územnej samosprávy informácie získavať, spracovávať, uchovávať, využívať a tiež ich šíriť ďalej, “ uvádza sa v projekte Digitálna samospráva, ktorý v roku 2006 realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska.

Pre úspešnú informatizáciu samosprávy je potrebné zvládnuť najmä 2 kroky:

a) zabezpečiť prístup k širokopásmovému internetu
b) zabezpečiť poskytovanie relevantného obsahu /tzv. e-content/

 „Celosvetovo sa rozširuje prístup vlád zverejňovať čo najviac dát v dobrej kvalite bez snahy vyhodnocovať, či sú pre občanov užitočné. Prax v krajinách, ktoré takýmto spôsobom zverejnili informácie a dáta, potvrdzuje, že prístupné dáta stimulujú aktivitu a kreativitu firiem, neziskových organizácií i individuálnych občanov a tí začnú vytvárať aplikácie a inovatívne služby postavené na týchto dátach. Takýto prístup znižuje požiadavky na štát a verejnú správu pri zabezpečovaní mnohých služieb, napríklad znižuje množstvo žiadostí v rámci poskytovania informácií podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám alebo aj nových požiadaviek súvisiacich s eGovernmentom a so službami využívajúcimi nové technológie,“ uvádza sa v Akčnom pláne Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike, ktorý Vláda SR schválila vo februári 2012 ako dôsledok nášho záväzku vyplývajúceho z medzinárodného Partnerstva pre otvorené vládnutie. Dokazuje to, ako úzko súvisí kvalita demokracie a rozširovanie a využívanie informačno-komunikačných technológií vo verejnej správe.  

viac v článku: Komunitná televízia alebo využitie informačno-komunikačných technológií v prospech rozvoja vidieka